02/10/2019

Testy opon dostawczych 205/65 R16C na zimę 2019 - ADAC

Nadchodzący dużymi krokami sezon zimowy jest dla kierowców zdecydowanie bardziej wymagający od letniego. Przez większość czasu panuje ciemność lub półmrok, drogi są ośnieżone, a czasem nawet oblodzone. To nie lada wyzwanie dla kierowcy – nawet zawodowego. Z myślą o takich użytkownikach pojazdów został przeprowadzony kolejny test opon zimowych, w których testowano opony dostawcze. Które z nich okazały się być najlepsze, a które wypadły gorzej?

Tym razem ADAC pod lupę wziął bardzo popularny rozmiar dla samochodów dostawczych. Opony 205/65R16C zostały poddane różnym próbom na każdej nawierzchni jaką można spotkać na drogach w okresie jesienno-zimowym, a także pod względem ich trwałości, komfortu użytkowania oraz energooszczędności.

Z przetestowanych 15 modeli tylko trzy z nich otrzymały końcową ocenę „DOBRĄ” i to one obsadziły wszystkie miejsca na podium. Są to odpowiednio Continental VanContactWinter, Pirelli Carrier Winter oraz Michelin Agilis Alpin. Wszystkie te modele mają bardzo zbliżone do siebie parametry. Continental VanContactWinter przoduje w zachowaniu na mokrej oraz suchej nawierzchni, co ostatecznie pozwala mu osiągnąć najlepszy wynik w całym teście. Pirelli Carrier Winter dobrze sprawuje się na suchym podłożu, z kolei Michelin Agilis Alpin wygrywa w przypadku śniegu oraz oblodzonej drogi. Jak widać każdy z tych produktów przoduje w innej kategorii, lecz nie odstaje w pozostałych, przez co wszystkie trzy zajęły czołowe miejsca.

Tuż za podium kolejne trzy miejsca zajęły produkty Vredestein Comtrac 2 Winter, Goodyear Cargo UltraGrip, a także Falken Eurowinter Van01. Wszystkie zostały ocenione jako „ZADOWALAJĄCE”, otrzymując bardzo zbliżone oceny we wszystkich kategoriach. Żadna z nich nie wyróżnia się znacząco pozytywnie ani negatywnie prezentując przyzwoite właściwości jezdne, zapewniając przy tym wystarczający komfort podróżowania oraz dobre zużycie paliwa i trwałość.

Bardzo podobnie jest w przypadku kolejnych pozycji, które zajęły kolejno modele: Bridgestone Blizzak W810, Kumho PorTran CW51, Matador MPS 530 Sibr Snow Van, Uniroyal Snow Max 2 oraz Yokohama WY01. Niewątpliwie na plus należy wyróżnić dwie opony: Uniroyal Snow Max 2, która uzyskała najlepszy wynik w zachowaniu na śniegu oraz Yokohama WY01, która z kolei jest najbardziej komfortowa ze wszystkich przetestowanych modeli. Pojedyncze najlepsze wyniki nie rekompensują natomiast gorszych właściwości na mokrej oraz suchej nawierzchni, która ma największą wagę w całym teście, stąd niskie pozycje tych modeli. 

Ostatnie cztery miejsca otrzymały od ADAC’a oceny niedostateczne. Wśród nich są takie opony jak: Sava Trenta M+S, BFGoodrich Activan Winter, Goodride SW612 a także Maxxis Vansmart Snow WL2. Sporym zaskoczeniem może być pozycja opony BFGoodrich Activan Winter, która mimo, że sprawuje się zadowalająco  na suchym, śniegu oraz lodzie poległa na mokrej nawierzchni i wypadła najgorzej ze wszystkich przetestowanych opon. Z kolei Sava Trenta M+S, Goodride SW612 oraz Maxxis Vansmart Snow WL2 spisywały się bardzo źle na śniegu, a to doprowadziło do ich ogólnej oceny końcowej jako niedostatecznej. Zaskakująca ocena dobra na suchej nawierzchni w przypadku opon Maxxis nie pomogła w ostatecznej pozycji, dlatego też znalazła się na samym końcu listy.

Podsumowanie

Jak pokazują wyniki testów warunki drogowe w okresie zimowym są niezwykle wymagające. Nie tylko dla kierowców, ale również dla producentów opon. Bardzo trudno jest bowiem stworzyć na tyle uniwersalny produkt, który zachowywałby się perfekcyjnie w każdych warunkach oraz w każdym parametrze. Niewątpliwie jednak opony z czołowych miejsc w testach powinny poradzić sobie zarówno w warunkach srogiej jak i delikatnej zimy, tym bardziej na wymagających, często ciężkich pojazdach dostawczych.

Tabela

Model opony Ocena ADAC Na suchym Na mokrym
Na śniegu

Na lodzie
Poziom hałasu Zużycie paliwa
Trwałość
Składowa oceny   15% 30% 20% 10% 5% 10% 10%
Continental VanContactWinter 3.0 + + O O O + O
Pirelli Carrier Winter 3.3 + O O O O + +
Michelin Agilis Alpin 3.4 O O + + O + +
Vredestein Comtrac 2 Winter 3.7 O O Θ + Θ + +
Goodyear Cargo UltraGrip 3.9 Θ O Θ + O + +
Falken Eurowinter Van011 4.0 O O Θ + O + +
Bridgestone Blizzak W810 4.1 Θ Θ O O Θ + O
Kumho PorTran CW51 4.1 Θ Θ O O O + O
Matador MPS 530 Sibir Snow Van 4.1 Θ O O O Θ O O
Uniroyal Snow Max 2 4.2 Θ O + O Θ O O
Yokohama WY01 4.2 O Θ O + + + +
Sava Trenta M+S 4.7 Θ O O O + +
BFGoodrich Activan Winter 4.9 O O + O + +
Goodride SW612 4.9 Θ O + O + O
Maxxis Vansmart Snow WL2 5.0 + O + O + +

 

Legenda:

++          0.5-1.5                 bardzo dobrze

+             1.6-2.5                 dobrze                              

O            2.6-3.5                 zadowalająco                  

Θ            3.6-4.5                 wystarczająco                 
–             pow. 4.6              niedostatecznie