02/10/2019

Testy opon dostawczych 205/65 R16C na zimę 2019 - ADAC

Nadchodzący dużymi krokami sezon zimowy jest dla kierowców zdecydowanie bardziej wymagający od letniego. Przez większość czasu panuje ciemność lub półmrok, drogi są ośnieżone, a czasem nawet oblodzone. To nie lada wyzwanie dla kierowcy – nawet zawodowego. Z myślą o takich użytkownikach pojazdów został przeprowadzony kolejny test opon zimowych, w których testowano opony dostawcze. Które z nich okazały się być najlepsze, a które wypadły gorzej?

Tym razem ADAC pod lupę wziął bardzo popularny rozmiar dla samochodów dostawczych. Opony 205/65R16C zostały poddane różnym próbom na każdej nawierzchni jaką można spotkać na drogach w okresie jesienno-zimowym, a także pod względem ich trwałości, komfortu użytkowania oraz energooszczędności.

Z przetestowanych 15 modeli tylko trzy z nich otrzymały końcową ocenę „DOBRĄ” i to one obsadziły wszystkie miejsca na podium. Są to odpowiednio Continental VanContactWinter, Pirelli Carrier Winter oraz Michelin Agilis Alpin. Wszystkie te modele mają bardzo zbliżone do siebie parametry. Continental VanContactWinter przoduje w zachowaniu na mokrej oraz suchej nawierzchni, co ostatecznie pozwala mu osiągnąć najlepszy wynik w całym teście. Pirelli Carrier Winter dobrze sprawuje się na suchym podłożu, z kolei Michelin Agilis Alpin wygrywa w przypadku śniegu oraz oblodzonej drogi. Jak widać każdy z tych produktów przoduje w innej kategorii, lecz nie odstaje w pozostałych, przez co wszystkie trzy zajęły czołowe miejsca.

Tuż za podium kolejne trzy miejsca zajęły produkty Vredestein Comtrac 2 Winter, Goodyear Cargo UltraGrip, a także Falken Eurowinter Van01. Wszystkie zostały ocenione jako „ZADOWALAJĄCE”, otrzymując bardzo zbliżone oceny we wszystkich kategoriach. Żadna z nich nie wyróżnia się znacząco pozytywnie ani negatywnie prezentując przyzwoite właściwości jezdne, zapewniając przy tym wystarczający komfort podróżowania oraz dobre zużycie paliwa i trwałość.

Bardzo podobnie jest w przypadku kolejnych pozycji, które zajęły kolejno modele: Bridgestone Blizzak W810, Kumho PorTran CW51, Matador MPS 530 Sibr Snow Van, Uniroyal Snow Max 2 oraz Yokohama WY01. Niewątpliwie na plus należy wyróżnić dwie opony: Uniroyal Snow Max 2, która uzyskała najlepszy wynik w zachowaniu na śniegu oraz Yokohama WY01, która z kolei jest najbardziej komfortowa ze wszystkich przetestowanych modeli. Pojedyncze najlepsze wyniki nie rekompensują natomiast gorszych właściwości na mokrej oraz suchej nawierzchni, która ma największą wagę w całym teście, stąd niskie pozycje tych modeli. 

Ostatnie cztery miejsca otrzymały od ADAC’a oceny niedostateczne. Wśród nich są takie opony jak: Sava Trenta M+S, BFGoodrich Activan Winter, Goodride SW612 a także Maxxis Vansmart Snow WL2. Sporym zaskoczeniem może być pozycja opony BFGoodrich Activan Winter, która mimo, że sprawuje się zadowalająco  na suchym, śniegu oraz lodzie poległa na mokrej nawierzchni i wypadła najgorzej ze wszystkich przetestowanych opon. Z kolei Sava Trenta M+S, Goodride SW612 oraz Maxxis Vansmart Snow WL2 spisywały się bardzo źle na śniegu, a to doprowadziło do ich ogólnej oceny końcowej jako niedostatecznej. Zaskakująca ocena dobra na suchej nawierzchni w przypadku opon Maxxis nie pomogła w ostatecznej pozycji, dlatego też znalazła się na samym końcu listy.

Podsumowanie

Jak pokazują wyniki testów warunki drogowe w okresie zimowym są niezwykle wymagające. Nie tylko dla kierowców, ale również dla producentów opon. Bardzo trudno jest bowiem stworzyć na tyle uniwersalny produkt, który zachowywałby się perfekcyjnie w każdych warunkach oraz w każdym parametrze. Niewątpliwie jednak opony z czołowych miejsc w testach powinny poradzić sobie zarówno w warunkach srogiej jak i delikatnej zimy, tym bardziej na wymagających, często ciężkich pojazdach dostawczych.

Tabela

Model oponyOcena ADACNa suchymNa mokrym
Na śniegu

Na lodzie
Poziom hałasuZużycie paliwa
Trwałość
Składowa oceny
15%30% 20%10%5%10%10%
Continental VanContactWinter3.0 ++ O O O + O
Pirelli Carrier Winter3.3
+
O O O O + +
Michelin Agilis Alpin3.4 O O + + O + +
Vredestein Comtrac 2 Winter3.7 O O Θ + Θ + +
Goodyear Cargo UltraGrip3.9 Θ O Θ + O + +
Falken Eurowinter Van0114.0 O O Θ + O + +
Bridgestone Blizzak W8104.1 Θ Θ O O Θ + O
Kumho PorTran CW514.1 Θ Θ O O O + O
Matador MPS 530 Sibir Snow Van4.1 Θ O O O Θ O O
Uniroyal Snow Max 24.2 Θ O + O Θ O O
Yokohama WY01 4.2 O Θ O + + + +
Sava Trenta M+S4.7 Θ O O O + +
BFGoodrich Activan Winter4.9 O O + O + +
Goodride SW6124.9 Θ O + O + O
Maxxis Vansmart Snow WL25.0 + O +O + +

Legenda

++ bardzo dobrze
+ dobrze
O zadowalająco
Θ wystarczająco
- niedostatecznie