22/06/2023

Przygotuj ofertę dla Klienta – czyli jak korzystać ze schowka na PlatformaOpon.pl

Chciałbyś wysłać e-mailem swojemu klientowi ofertę opartą na produktach dostępnych na Platformie? A może klient życzy sobie wydrukowaną wersję twoich propozycji do zastanowienia na później?

Poniżej przedstawiamy przykład, jak możesz stworzyć taką ofertę i pobrać ją w plik PDF bezpośrednio w Platformie.

Załóżmy, że twój klient chce zakupić opony letnie w rozmiarze 225/40R18 w indeksie prędkości Y. Szuka opon z homologacją do BMW (*), z rantem ochronnym. Interesują go tylko marki segmentu Premium *. Opona musi być typu Run-flat. Przejdźmy więc do wyszukiwarki „KUPUJ”:

* O tym jak tworzyć własne grupy marek możesz przeczytać w jednym z naszych wcześniejszych artykułów: https://platformaopon.pl/articles/szukaj-sprytnie-tworzeniu-wlasnych-grup-marek

Na liście wyników wyszukiwania kliknij na ofertę, którą chcesz polecić klientowi. Otworzy się okno ze szczegółowym podglądem oferty. W tym oknie, obok nazwy producenta, zobaczysz ikonkę w kształcie „szpilki”. Klikając na nią, wybrana oferta zostanie dodana do schowka.

Postępując w taki sposób z każdą inną wybraną ofertą, wszystkie dodane oferty zostaną zgrupowane w schowku. Aby przejrzeć schowek, kliknij na niego w pasku menu znajdującym się na górze strony.

W szczegółach schowka ujrzysz kolejno:
Dane sprzedającego – czyli dane Twojej firmy, które chcesz umieścić na ofercie Klientowi. Przed wygenerowaniem oferty możesz je dowolnie edytować. Jeżeli chcesz, aby klient otrzymał inny numer telefonu kontaktowego lub adres e-mail niż te domyślnie ustawione, możesz śmiało dokonać odpowiednich poprawek przed wygenerowaniem oferty.

Poniżej danych sprzedawcy, znajduje się lista dodanych wcześniej przez Ciebie ofert.

W kolumnie oznaczonej jako „Cena brutto” znajduje się domyślnie Twoja cena zakupu opony z Platformy. Przed wygenerowaniem oferty pamiętaj, aby ustawić cenę, w jakiej chcesz zaproponować dany produkt klientowi. Są to pola edytowalne, wystarczy, że podasz swoją cenę brutto za sztukę.

Kolumna „Ilość” domyślnie wskazuje dostępną liczbę sztuk w ofercie na Platformie. To pole możesz również edytować, wpisując uzgodnioną liczbę sztuk, które Klient jest zainteresowany zakupem.

Przed wygenerowaniem oferty upewnij się, że oznaczyłeś wszystkie produkty, które chcesz by się w niej znalazły. Skorzystaj z checboxów po lewej stronie zawartości schowka, by wybrać te, które mają się znaleźć w ofercie.

Teraz wystarczy tylko kliknąć przycisk:

System wygeneruje dla Ciebie plik PDF, który domyślnie zostanie zapisany w Twoim komputerze w miejscu do tego przeznaczonym. A będzie on wyglądał tak:

To wszystko! Teraz możesz zdecydować, czy chcesz przesłać ofertę klientowi mailem w odpowiedzi na zapytanie ofertowe, czy też wydrukować ją i przekazać osobiście w serwisie. W przypadku wydruku możesz również dołączyć swoją wizytówkę lub inne materiały ofertowe Twojej firmy.